RC2018

Entry List

  • IMS

    # Bow Sail No Yacht Name Nation Skipper Division
    1 05 GRE-84 APOLLON GRE IMSIRIDIS KONSTANTINOS 1
    2 03 GRE-1717 APOLLON GRE ALIVANIS POLICHRONIS 1
    3 02 GRE-1961 BLUE SHARK GRE SPYRIDIS MANOLIS 1
    4 07 GRE-3762 PANORMITIS GRE STAVRAS SOTIRIS 1
    5 50 GRE-1627 ARMIDA GRE MICHALAKIS GEORGE 1
    6 66 GRE-6238 ESTELLA GRE KATSARAS SOTIRIS 1
    7 30 34378 EXIT UKR FAYNBERG FELIKS 1
    8 12 GER 7310 STEVE WONDER 2 GER KOHLER STEPHAN 1
    9 67 GRE-1626 MOURMOURA GRE PAPAMARGARITIS VASILEIOS 2
    10 69 GRE-776 NIKOLAOS GRE CHRISTODOULOU IOANNIS 2
    11 39 GRE-49409 MOUSMOULO GRE KOUMNAKIS NIKOLAOS 2
    12 31 GRE-14 KALIMERA GRE KOUMBIADIS ELEFTERIOS 2
    13 08 GRE-1532 TUCACU GRE GKIKAS ANTONIS 2
    14 04 GRE-1486 DAS BOOT GRE STAMATAS STAMATIS 2

  • IRC RACING

    # Bow Sail No Yacht Name Nation Skipper Division
    1 25 RUS25 GHOST RIDER RUS KALININ OLEG 1
    2 71 RUS71 WILD BEE RUS SMIRNOV EVGENII 1
    3 70 RUS70 FOXY FOX RUS ELISEEV ANDREY 1
    4 18 TUR1957 ATLANTIS X TUR GOKBERK IBRAHIM 1
    5 68 RUS68 RACE DOG RUS ZAINULLIN ALEKSEI 1
    6 51 RUS1957 VIVAT RUS FIRSOV YURY 1
    7 26 RUS2790 COURRIER DU CURE RUS ARBUZOV ANDREI 1
    8 72 RUS72 RED SCORPION RUS SHLIYANTS SERGEY 1
    9 73 RUS73 GREY GOOSE RUS NIKIFOROV EVGENII 1
    10 49 RUS501 ST ANNA RUS KADETOV MIKHAIL 1
    11 61 TUR1113 MX TUR OZNUR ZAFER 2
    12 45 TUR45 GOKOVA 3 TUR GOKOVA CUMHUR 2
    13 09 TUR2020 MAD TORO RUS DENIS AKSENOV 2
    14 33 GBR1054 HOT PANTS GBR KINMONT SEAN 2
    15 32 RUS32 LA LOBA UKR MIKHEIEV MYKOLA 2
    16 15 TUR3200 ISKORPIT RUS GOLOFAST SERGEY 2

  • IRC CRUISING

    # Bow Sail No Yacht Name Nation Skipper Division
    1 25 RUS25 GHOST RIDER RUS KALININ OLEG 1
    2 71 RUS71 WILD BEE RUS SMIRNOV EVGENII 1
    3 70 RUS70 FOXY FOX RUS ELISEEV ANDREY 1
    4 18 TUR1957 ATLANTIS X TUR GOKBERK IBRAHIM 1
    5 68 RUS68 RACE DOG RUS ZAINULLIN ALEKSEI 1
    6 51 RUS1957 VIVAT RUS FIRSOV YURY 1
    7 26 RUS2790 COURRIER DU CURE RUS ARBUZOV ANDREI 1
    8 72 RUS72 RED SCORPION RUS SHLIYANTS SERGEY 1
    9 73 RUS73 GREY GOOSE RUS NIKIFOROV EVGENII 1
    10 49 RUS501 ST ANNA RUS KADETOV MIKHAIL 1
    11 61 TUR1113 MX TUR OZNUR ZAFER 2
    12 45 TUR45 GOKOVA 3 TUR GOKOVA CUMHUR 2
    13 09 TUR2020 MAD TORO RUS DENIS AKSENOV 2
    14 33 GBR1054 HOT PANTS GBR KINMONT SEAN 2
    15 32 RUS32 LA LOBA UKR MIKHEIEV MYKOLA 2
    16 15 TUR3200 ISKORPIT RUS GOLOFAST SERGEY 2

  • IRC RACING

    # Bow Sail No Yacht Name Nation Skipper Division
    1 40 RUS7211 HEAVEN CAN WAIT 2 RUS LEBEDEV SERGEY 1
    2 06 TUR06 MUGE TUR OZDEMIR MUSTAFA 1
    3 14 TUR3838 JOVA TUR OZTURK MUSTAFA 1
    4 29 TUR1044 SINGLE STAR TUR TEKYILDIZ JAN ARTO 1
    5 64 RUS64 DANA QUEEN RUS SAMOKHIN ALEXEY 1
    6 76 RUS3635 NORD STAR RUS KAPITANOV ANDREY 1
    7 28 TUR28 PURA VIDA TUR ONALDI OZER 2
    8 48 TUR4296 PAPIRUS TUR KALAYCI IHSAN 2
    9 75 RUS75 LORELEY RUS KROTOV SERGEY 2
    10 41 RUS41 DANCER RUS MAXIMOV DMITRY 2
    11 17 TUR2204 MANICI TUR BAKTUR ALI NAIL 2
    12 20 RUS3319 LOOPING RUS SHUVALOV YURIY 2

  • CRUISING

    # Bow Sail No Yacht Name Nation Skipper Division
    1 11 RC-11 MARTLET RUS 1
    2 52 RC-52 BELKA RUS 1
    3 65 RC-65 TAKE WIND RUS 1
    4 46 RC-46 CODE RUS 1
    5 01 RC-01 MIRMIR TUR 1
    6 24 RC-24 COMRADE RUS 1
    7 59 RC-59 NAVARINO RUS 1
    8 34 RC-34 MARE SOLLARE ROU 1
    9 62 RC-62 FANTASIA RUS 1
    10 23 RC-23 PAMINA BLUE UKR 1
    11 36 RC-36 TIBURON RUS 2
    12 74 RC-74 KRAKEN TUR 2
    13 21 RC-21 PYRRHA RUS 2
    14 58 RC-58 OLIVIA RUS 2
    15 35 RC-35 SURPISE RUS 2
    16 63 RC-63 MELODIA RUS 2
    17 57 RC-57 PERSEUS RUS 2
    18 55 RC-55 GEMINI RUS 2
    19 60 RC-60 DEFKALION RUS 2
    20 44 RC-44 AURA TUR 2
    21 56 RC-56 KOS 51.3 RUS 2
    22 38 RC-38 New Breeze NED 2
    23 22 RC-22 BLUES BEL 3
    24 27 RC-27 SUNYATA SUI 3
    25 53 RC-53 ARTEMIS RUS 3
    26 13 RC-13 BUSE I TUR 3
    27 19 RC-19 SWALLOW RUS 3
    28 37 RC-37 JULIA RUS 3
    29 43 RC-43 ATLAS I TUR 3
    30 47 RC-47 BABA YAGA RUS 3
    31 16 RC-16 RICCARDA BLR 3
    32 54 RC-54 CHARLOTTE TUR 3
    33 42 RC-42 PANDEIA RUS 3
    34 10 RC-10 VICTORIA II RUS 3

The results and the entry list are also available at the website of orc.org